Oğlak burcu özellikleri-OĞLAĞIN 10 TEMEL ÖZELLİĞİ

YAŞLILIK DUYGUSU: Gençken bile yaşlılık ve yorgunluk duygusu taşıma. Sanki dünyanın yükünü omuzlarında taşıyormuş gibi.

OTORİTER YAPI: Disiplin, otorite, ciddiyet, oto kontrol, büyükbaba, büyükanne veya köy ağası tavırları. Gülmeyi ve gülümsemeyi ciddiyetsizlik olarak algılarlar.

DAYANIKLILIK: Ağır taşıma ritmi, bedensel ve sinirsel yönden dayanıklılık, güçlülük.

AZİM VE SABIR: Yavaş fakat kararlı adımlarla hedefe tırmanma, düşünce kalkabilme.

NE OLACAĞINA KARAR VEREMEME: Ömrü boyunca, ne olması gerektiği hakkında boşluk yaşama.

DIŞ DÜNYAYA KAPALILIK: İçedönüklük, sessizlik, suskunluk, ancak üzerine gidilirse saldırgan tavır.

KULLANMA MEYLİ: Makamları, insanları kendi ihtiyaçları için kullanma yeteneği.

MATEMATİKSEL BELLEK: Yavaş kavrama, iki kere iki dört eder sabit mantığı, yeni fikirlere ve değişime kapalılık. Atacağı her adımı, kuracağı her ilişkiyi ince bir hesaba dayandırma.

AŞIRI İHTİRAS: Makama ve paraya karşı aşırı ihtiras, birden bire yükselme hırsı, ancak emekleyerek yükselme olgusu.

OTUZ YAŞ SINIRI: Otuz yaş öncesinde ve sonrasında farklılık, öncesinde kendini arayış, kendinden emin olamama, kendinden memnun olamama, keçi kadar tehlikeli olma; sonrasında kararlılık, sükunet, sabırlılık.

OĞLAĞA DAİR

DOĞARKEN

Her yer kar altında. Hayvanların kış uykusuna yattığı, insanların evlerine çekilip bir sobanın veya ocağın çevresinde sohbet ettiği, geçen ayları değerlendirdiği, ya da masallar, efsaneler, hikayeler, hatıraşar anlattığı günler ve uzadıkça uzayan geceler. Olanca ağırlığıyla kış bastırır, yıl sonu yaklaşır. Ömrüm sona yaklaşması gibi. Yılın yorgunluğu omuzlara çökmüş, gönlünce gezemeyen insanlar oflayıp puflamaya başlamıştır. Çalışmadan oturmanın verdiği sıkıntılı havanın oluştuğu bu günlerde tombul mu tombul bir bebek doğar. Genellikle aşırı kiloludur ve sanki top gibi yuvarlak görünümlüdür. Bebekliğinde bile ciddidir. Onun gülmesi bile ancak ”bıyık altından gülümsemek” deyimindeki gibi belli belirsizdir.

BÜYÜRKEN

Sessiz, sakin, sanki birşeyler söylemek istiyormuşta hemen ardından vazgeçiyormuş gibi tavırlar içinde bir çocuk. Genellikle şişmanlamaya meyilli olduklarından kısa boyluca tombul görünümleri vardır. Çocuklukları uzun sürer, 30 yıl kadar. Bedenlerinin çabuk gelişmesine karşılık karakterlerinin oturması uzun yıllar alacaktır. Mecbur kalmadıkça işi veya tahsili için gayret göstermeyen, her konuda çekingen davranan, ne olmak istediklerine bir türlü karar veremeyen yaratılıştadırlar. Kaplumbağa gibi yavaş hareket ederler. Kabuklarını kırmaları zordur. Ancak 30 yaşına gelinceye kadar kendi sınırlarından kurtulmayı başaranlar çoğunluktadır. Kişiliklerini buluncaya kadar sakinliklerinin arkasında isyankar bir ruh taşırlar. Başkalarını disiplin altına sokmaya çalışırken kendileri başıboş tavır sergilerler. Kendileri sessiz ve sakin dururken ortalığı birbirine katıp karmaşa oluşturmakta ustadırlar. ”Hin oğlu hin”, yalancı, düzenbaz, insanları kullanan, saman altından su yürüten sıfatları Oğlaklar için çoğunlukla bu dönemde yakıştırılır. Bazıları bu huylarını ömür boyu devam ettirir.

DÜNYAYA GELİŞ AMACI

Oğlak burcu insanının bu dünyadaki amacı, iç yanlızlığından ve bağımsızlığından uzaklaşmadan toplumsallaşmak, kendisininde insan olduğunu unutmadan zirveye ulaşmaktır. Bu amacını gerçekleştirmek için gerekli olan sabır, iç disiplin ve irade gücü kendisinde bulunmaktadır. Onun yaratılışına uygun mekan yüksek dağların tepeleridir. Dünyanın hatta göklerin yükünü omzunda taşısa bile, güçlü ayakları ve kollarıyla hedefe kilitlenir ve bütün gücüyle tırmanır. Ne dik yamaçlar onu yolundan alıkoyabilir, ne de ayağına batan taşlar, yada dikenler. Yoluna engel çıktığında pusuya yatmış avcı gibi bekler ve zamanı gelince yeniden harekete geçer. Bu yolda her imkanı kullanır. Ancak onu bekleyen içsel tehlikeler, eğer gerekli önlemleri almazsa kişiliğini bozacaktır. Yükselmek için başkalarına sırtını dayaması bağımsızlığını ortadan kaldırıp dalkavuk haline getirecek, iç disipliden uzaklaşması kendisini yanlızca başkaları üzerinde otorite kurmaya ve acımasız bir disiplin uygulamaya yöneltecek, yanlızca başkalarını gözlemesi kalbine haset tohumlarının ekilmesine ve ruhunu kemirmesine sebep olacak, zirveye ulaştığında önceki halini unutması onu astlarını ezen bir zalim haline getirecektir. Bu nedenle sıklıkla yanlızlığına çekilmeli ve hayatının muhasebesini yapmalıdır.

TAŞKAFA

Hain bir astrolog Oğlak burcu insanına ”taş kafa” sıfatını yakıştırmış. Bu kadar anlayışsız, bu kadar dediğim dedik, bu kadar sabit fikirli, bu kadar inatçı, değişime ve yeniliğe bu kadar karşı mı Oğlaklar?Belki muhafazakar ve sabit fikirliler ama ne yapsınlar, ataları öyle uygun bulmuş. Uygun bulduklarıda örf olmuş, atasözü olmuş, kural olmuş. Ne yani siz atalarından daha mi iyi biliyor, daha mı doğru düşünüyosunuz? Tamam, inatçı oldukları doğru. Hedefledikleri zirveye çıkmak için inatçılıkları ve sabırları en önemli etken. Onlar inatla tırmanırken yerinde saydığınız için kıskanmadığınızı, onları suçlamaya kalkmadığınızı nerden bilelim? Size anlayışsız gelebilirler. Çünkü onlar disiplini ön plana alırlar. Disiplinin bozulmasına ise hoşgörülü bakmaları mümkün değildir. Düzen bir kere bozulursa, kurallar bir kere çiğnenirse, sonunun nasıl geleceğini kimse bilemez, Oğlaklardan başka. Yoksa kaos içinde mi yaşamak istiyosunuz? Kaosa düşme korkusu, Oğlak insanlarının, özelliklede Oğlak erkeklerinin kurallara sıkı sıkıya bağlanmasına, kurulu düzeni savunmasına, değişime gözlerini kapamasına ve kulaklarını tıkamasına neden olur. Oğlak insanları, bize rağmen hayatın her an yenilendiği, kendisini yenileyemeyenlerin dar bir alanda hareket etmek zorunda kalacağını göz önünde tutmalıdır.

ÇALIŞMA HAYATI

Bir Oğlak insanı otorite kurmaktan, ezerek gücünü göstermekten ne kadar hoşlanırsa; bunların kendi üzerinde uygulanmasından da aynı derecede mutsuz olur. Bu nedenle Oğlak insanının çalışma ortamına uyumu ve verimli olabilmesi, patrona veya yöneticiye yakın olmasına, onun yetkilerini, en azından makamını kullanabilmesine bağlıdır. Oğlaklar, bir kurumda birilerine emir verebiliyosa, ancak o zaman emir altına girmeye rıza gösterecektir. Büyük ihtimallede amiri kendisine nasıl davranırsa, biraz daha acımasız şeklini astlarına uygulayacak, yani ”yansıtma” imkanı bulacaktır. Aksi halde içine kapanık, aksi, hiçbir şeyden hoşnut olmayan biri haline dönüşecektir. Oğlaklar, ayrıca belirli bir geliri olan ve yükselmek için önünü tıkamayan işlerden hoşlanırlar. Riske girmeyi sevmezler. Kendisine güveni az olan Oğlakların ise belirgin bir hedefi yoktur, günlerini ya tembellikle, yada birilerini eleştirerek geçirirler. Oldukları yerde didinip dururlar, böylelikle hem kendileri mutsuz olur, hemde çevrelerini bıktırırlar. Bunlar henüz 30 yaşına gelmemiş Oğlarlardır. Bazı Oğlaklar, özellikle 30 yaş sınırını aşmış olanlar ise içlerindeki enerjinin farkındadır, bu enerji ve özgüvenleri onları belirli bir hedefe kilitler, sessiz sedasız, sabırla ilerlerler. Bu ilerleyişte karşılarına çıkan her türlü fırsatı değerlendirir, hatırlı kişilerin dostluğunuda yükselişlerine basamak yaparlar. Bu grup Oğlaklar, amirlerinin gözüne girmek için çok çalışır, hatta işkolik haline gelebilirler

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !